ନୀଳାମ୍ବର ରଥ

ଆଜି ଯଦି ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି ଥା’ନ୍ତେ, ହୁଏତ କହିଥା’ନ୍ତେ “ସ୍ମାର୍ଟସିଟିର କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ରଙ୍ଗ ତୁମ ମନ୍ଦ ନୁହେଁ”|

ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ’ବୟସର କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ରଙ୍ଗ ତୁମ ମନ୍ଦ ନୁହେଁ’ ଦିନେ ଓଡ଼ିଆ ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ମହଲରେ ଏକ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା| ଆଜି ବି ଅକ୍ଷୟ ପ୍ରେମୀମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ଏହି ଗୀତ ଗୁଣୁଗୁଣ‌ଉ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ| ତାରୁଣ୍ୟର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଯୌବନକୁ ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ାର ଉଦ୍ଧତିଆ ରଙ୍ଗ ସହ ଯେଭଳି ଭାବରେ ଯୋଡ଼ିଥିଲେ ତା’ର ତୁଳନା ନାହିଁ|

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାଜରାସ୍ତାରେ ଏବେ ଲହଡି ଭାଙ୍ଗୁଛି କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଫୁଲ| ମହକ ସିନା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରଙ୍ଗ ଏମିତି ଯେ ଆପଣ ଆଖି ହଟାଇପାରିବେନି| ରାଜଧାନୀ କାହିଁକି, ବସନ୍ତର ଶେଷ ଓ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ଆରମ୍ଭ ସହ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଯେଉଁ ରଙ୍ଗ ନିଏ ତାହା ଶିଳ୍ପୀ, ସାହିତ୍ୟିକ ବା ଯେ କୌଣସି ସର୍ଜନଶୀଳ ମଣିଷର ମନରେ ଭାବାନ୍ତର ଆଣିଦିଏ|

“ତା’ ଦେହର ବସନ୍ତରେ ରଙ୍ଗ ଧରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଫୁଲ/ତା’ ଆଖିର ଆକାଶରେ ରୂପ ପାଏ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାଚୀନ ସମୟ/କୁରୁବକ କଦମ୍ବର ସ୍ୱପ୍ନ ଫେରେ ତା’ ଓଠର ବିଷଣ୍ଣ ହସରେ | ମୋ ସତ୍ତାର ସୀମାନ୍ତରେ/ସେତେବେଳେ ପତ୍ର ଝଡେ/ମୋ ଦେହର ଦିଗନ୍ତରେ/ସେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତର ବିଷଣ୍ଣ ବିଦାୟ” – କବି ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ’ବସନ୍ତ ସହିତ ଆସେ’ କବିତାରେ ଏଭଳି ଚିତ୍ରକଳ୍ପର ରୂପ ପାଇଛି କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା|

ଗୁରୁପ୍ରସାଦଙ୍କର ସନେଟ୍‍ ’ସନେଟ୍‌ର ସେ ସ୍ତ୍ରୀଲୋକର…’ କବିତାରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ପୁଣି ରୂପ ପାଇଛି| ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି – “ତଥାପି ଏ ପୃଥିବୀ/କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ପଳାସ ଫୁଲରେ/ ଫାଲ୍‌ଗୁନର ପବନରେ/ଝଡ଼ାପତ୍ର ଆମ୍ବ ବ‌ଉଳରେ/ଏତେ ସ୍ନିଗ୍‌ଧ ସୁନ୍ଦର ଓ ଏତେ ରୂପବତୀ”|

ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରି ସୁରମଣି ରଘୁନାଥ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗୀତ ଏଇ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ାକୁ ନେଇ| “ନାଲି ନାଲି ଏଇ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ସତେ ଡାକ‍ଇ ମତେ ଡାକ‍ଇ/ମଧୁ ପିଇବାକୁ ଯିବି ମୁହିଁ ଯିବି ଉଡ଼ି ଭ୍ରମର ହୋ‍ଇ|” ଏହା ଥିଲା ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ମନପସନ୍ଦର ଏକ ରେଡିଓ ଗୀତ|

କେବଳ ସେକାଳର ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି କି ରଘୁନାଥ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ନୁହନ୍ତି, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଆଧୁନିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗୀତରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଚ୍‍ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ହୋ‍ଇଛି| ’ତା’ର କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ରଙ୍ଗର ନାଲି ଓଢଣି’ ଗୀତ ବେଶ୍‌ କିଛି ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାର ଗୋଟିଏ ବର୍ଗର ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଛାତିକୁ ଦୁଲ୍‌ଦୁଲ୍‌ କରୁଥିଲା| ଏବେବି ଅନେକ ସମୟରେ ବାହାଘର ପ୍ରସେସନ୍‌ରେ ଏ ଗୀତ ନ ବାଜିଲେ ମଜା ଆସେନି| ଏ ଗୀତଟି ଲେଖିଥିଲେ ନିଜାମ୍‍ ଓ ଗାଇଥିଲେ ବାବୁଲ୍‌ ସୁପ୍ରିୟ| ଗୀତର ସୁରକାର ଥିଲେ ଅଭିଜିତ୍‌ ମଜୁମ୍‌ଦାର| ଅଭିଜିତଙ୍କ ‘ତୋର କଞ୍ଚାହଳଦୀ ଦେହଟା ଗୋରୀ ଲୋ’ ଗୀତ ପରି ’ତା’ର କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ରଙ୍ଗର ନାଲି ଓଢଣି’ ବେଶ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋ‍ଇପାରିଥିଲା|

ସମ୍ବାଦର ପ୍ରଥମ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ସାହିତ୍ୟିକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟ କୃତୀ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଗପ ’କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ାର ହସ’| ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ପଢିଛନ୍ତି ସେମାନେ ହୁଏତ ଆ‍ଉଥରେ ମନେ ପକାଇ ପାରିବେ ତା’ର କାହାଣୀ|

କବି ବଂଶୀଧର ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ କବିତା ଭିତରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ପ୍ରେମର ଏକ ବହୁକାଂକ୍ଷିତ ଅନୁଭୂତି ହିସାବରେ ରୂପପାଇଛି| ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି: ସେ ହସିଲେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଫୁଟେ|/ ଏହି ସହରରେ |/ ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ଏବର୍ଷ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଫୁଟିଛି/ ସେ ଆସିଛି ଆପଣା ସହରକୁ/ ମନ୍ଦିରର ଶଙ୍ଖଧ୍ୱନି, ଗୀର୍ଜାର ଘଣ୍ଟା ଶବ୍ଦ କହିଯାଉଛି/ ସେ ଆସିଛି|/ ସେ ଆସିଛି ତା’ ସହରକୁ|

ସାହିତ୍ୟ, ଚିତ୍ର ଓ ସଙ୍ଗୀତରେ ସବୁ ସମୟରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ାକୁ ପ୍ରେମ ଓ ପ୍ରଣୟର ଏକ ପ୍ରାଣବନ୍ତ ଚିତ୍ର ହିସାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି| ତେବେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦୁନିଆରେ ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ର ମାନିଆ ଭିତରେ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଆଜି ଯନ୍ତ୍ରବତ୍‌ ମଣିଷକୁ କେତେ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରୁଛି, ତା’ କହିବା କଷ୍ଟ| ବିଶେଷକରି ଆଜିର ଯୁବପିଢି ପାଇଁ କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ହୁଏତ ଏକ ରଙ୍ଗଭରା ଓ ମହକହୀନ ଫୁୁୁଲ ମାତ୍ର, ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ’ବୟସର କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା’ ନୁହଁ| 

କୌଣସି କାଳବୈଶାଖୀ ପୂର୍ବରୁ ବା ପରେ କିମ୍ବା ମେଘଭରା ଆକାଶର ବ୍ୟାକ୍‌ଡ୍ରପ୍‌ରେ ଫୁଲଭରା କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ାର ଛବି ଦେଖି ଘଡିଏ ଅଟକିଯିବା ପାଇଁ କା’ ହାତରେ ଆଉ ବେଳ ଅଛି!

ସମୟ ସହିତ ମଣିଷର ଭାବନା ଓ ସମ୍ବେଦନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି| ଆଜି ହୁଏତ ନୀଳ ନୀଳ ପତ୍ର ଓ କଢ ଭିତରେ ଲାଲ୍‌ ଟୁକ୍‌ଟୁକ୍‌ ଫୁଲରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡୁଥିବା କୃଷ୍ଣଚୂଡ଼ା ଗଛର ଏକ ଚିତ୍ର କୌଣସି ମଲ୍‍ ବା କଫିହାଉସ୍‌ କାନ୍ଥରେ ବା ଡିଜିଟାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିବ!

ଫଟୋ – ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ମହାପାତ୍ର

(ଲେଖକ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସମ୍ପାଦକ)

2 COMMENTS

  1. ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଆବେଗଭରା ଆଲେଖ୍ୟ. ଅତୀତକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଲା

Comment